Yazdan Yapılır Kışın Tüketilir


Malum beni bilmeyen yoktur iki küçük bebek ve bu öğün ne yedirsem diye dert edinen pinpirikli anne modeli. Arkadaşım Dilek Güzellerden mantığını öğrenip herşeyi doğal probiyotiğe, konserveye dönüştüren ben sizlerlede bu sırrı paylaşmak istiyorum.

Şeftali, beyaz üzüm, mürdüm eriği, çilek, mor- kırmızı erik çeşitleri hepsi aynı mantıkla yapılıyor. Güzelce meyveler yıkanıyor kiloluk kavanozlara dolduruluyor.  Üzerlerine içme suyu dolduruluyor. Ben bebekler tüketeceği için şeker kullanmadım tamamen kendi saf meyve tadı kalsın istedim. Bizim için yaptıklarımıza ise 2 yemek kaşığı şeker ekleyerek kavanozları kapattım. Geniş bir tencereye kapaklar yukarı gelecek şekilde sıkıca kapatılmış konserveleri dizdim ve üzerini 2 parmak su geçecek şekilde su ekledim. Kaynamaya başladıktan sonra 30 dk süre tutarak tamamen pastörize olmasını bekledim. Tencere ağzındaki sıcak suyu keğçeler yardımı ile dökerek kalın bir havlu üzerine dikkatli bir şekilde kavanozları bir bir çıkararak yine havlu kullanarak birkez daha kapakları sıktım. ( Kaynayan kapaklar ısı etkisi ile genleşme yaparak büyür bu nedenle tamamen sıkılmış kapak bile bir parça daha sıkılabilir. )
Kapaklar baş aşağı gelecek ve güneş göremeyecek şekilde bir gün beklettikten sonra kapakları yukarıya gelecek şekilde serin bir yerde muhafaza ederek sonrası için tüketiyoruz. Bu şekilde hiçbir kapak atmadan, bozulmadan yazdan hazırladığımız konserveleri kışın tüketebiliyoruz.

PÜF noktaları : Bakteri üremesini engellemek amacı ile bozuk çürümüş meyveler kullanılmamalıdır. Bu bakteriler ancak yüksek sıcaklıklarda pastörıze olurlar suyun kaynama sıcaklığı 100 derecedır bu nedenle basınçlı kaplarda kaynatma yapmak gerekir ev ortamında bu mumkun olamayacagı ıcın meyveler gibi asitli yiyecekler için 30 dk dan daha az kaynatmayı onermıyorum. Ayrıca 1 lt den buyuk kavanozların yeterli dereceye gelip ısıtıldığından emin olamayız bu nedenle 1 lt ve daha küçük kavanozları tercih etmeliyiz. Konservelerde yandan kapagına bakarsınız eger ıcerı dogru vakumlanma varsa saglıklı bır konservedır. Dışarı dogru şişme yapmış ve bombelenmiş kavanozların kapagı sıkılarak yenıden kaynatma yapılmalıdr. Doldurma yapılırken mutlaka kapagı ıle arada bosluk bırakılmalı tamamen doldurulmamalıdır. Her sene yenı kapak alınmalıdır eskı kapaklarla yapılan konserveler bozulur ve gıda zehırlenmesıne yol acar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir