yapımı kolay chese kek

Misafiriniz aradı ogleden sonra size çay içmeye geleceğiz. Mükemmel kokos bir ikramlik yapımı kolay maliyeti diğer cheese cake lere göre daha düşük 👇

Alt taban icin;
1.5 paketten 2 3 bisküvi daha fazla Burçak biskuvi
75 gr eritilmis tereyağı ve 3-4 yemek kaşığı sut
Bisküvileri rondada un haline getirdikten sonra tereyagi ve sütü ekleyip yoğuruyoruz. Kelepçeli kalibin alt kismina elimizle bastırarak bir taban yapıyoruz. Endiseniz olmasin. Yağ ve sütun etkisi ile o ayrilmiyor kalıp gibi çıkıyor parçalanmıyor.

Ara dolgu için Dr oetker hazır cheese cake dolgusu ( arkasında yazan miktar kadar yogurt) hepsini cirpip biskuvi taban üzerine dokuyoruz ve spatula ile üzerini düzeyi buz dolabinda dinlendiriyoruz.

Üst kısım için çilek jelini su ile açtım sizler istediğiniz mevsim meyvesinin jolesini hazirlayabilirsiniz karıştırarak sogutulmus harç üzerine dokebilirsiniz. Bizler nasıl o jeli hazirliyoruz derseniz onunda tarifini veriyim👇

Klasik pasabahce 200 ml lik olanlardan 1 su bardagi sıkılmis yada hazir meyve suyuna 2 tatlı kaşığı nişasta ve damak tadına göre yada meyve mayhosluguna göre şeker. Pişirip kabuk tutmamasi için karistirarak sogutup soğuk harç üzerine döküyoruz. İşte bu kadar. Bir iki saat buz dolabında dinlendikten sonra hazırdır. Yapacaklara afiyet olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir