Meşhur Afyon Bükmesi ve Ağzı Açık Tarifi

Ben Afyona gelin gelene kadar Afyon yemeklerinin neler olduğunu elbette çoğu kişi gibi bilmiyordum. Ege Bölgesinde bulunan yöre mutfak açısından daha çok İç Anadolu Bölgesine benzemektedir. Et yemekleri, sebze yemekleri ve hamur işi Afyon mutfağında önemli yer tutmaktadır. Bunlardan biride meşhur Afyon Bükmesi ve Ağzı açıktır. Annemin ellerinden yediğimde çok beğenmiştim ve yerken puf puf, çıtır çıtır, bu kaç kat yahu demekle yetinmiştim. Arkadaşlarımın ve yakınlarımın ısrarı üzerine kendisinden rica ettim ve kendisinin kayınvaldesinden öğrendiği bu tarifi bizlerle paylaşmasını istedim. Biz 4 tepsilik yaptığımız için size yarım ölçünün tarifini vereceğim.


Afyon bükme hamuru haşhaşlanmasi, yağlamasi ve katlamasi @pastaborektarifleri


Afyon Bükmesi ve Ağzı Açık Katlamasi by @pastaborektarifleri


Bukme Katlanışı by @pastaborektarifleri

Meşhur Afyon Bükmesi ve Ağzı Açık Tarifi İçin Malzemeler

  • 12 su bardağı un
  • 1 litre ılık su
  • 100 gr önceden eritilmiş iç yağı ( olmayanlar margarin kullanabilirler)
  • 1 buçuk çorba kaşığı tuz
  • Ara katlarına sürmek için haşhaş ezmesi
  • Ara katların ıslatılması için sıvı yağıİç malzemesi için dilediğiniz karışımı kullanabilirsiniz;
  • Peynir, maydonoz, baharat ( 1. ci iç malzeme)
  • Haşlanmış suyu alınmış tuzlanmış yeşil mercimek ve tuz ( 2. ci iç malzeme)
  • Haşlanmış patates, maydonoz ve baharat (  3.cü iç malzeme)

Meşhur Afyon Bükmesi ve Ağzı Açık Tarifi Yapılışı

Unu ve tuzu yoğurma kabına alıp azar azar suyu ekleyerek yumuşak kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Un miktarı fazla olduğu için bileklere kuvvet hanımcıklarım 😀 İç yağı derken insanların gözü korkmasın öyle kokulu bişey değil annem kurbandan gelen yağları eritip hamur işlerinde kullanmak üzere buz dolabında muhafaza ediyor. Ay yok bana göre değil derseniz margarinde olabilir fakat has bükmenin orjinal tarifi iç yağı ve haş haş ezmesinden geçtiğini unutmamak lazım.

Yoğurulmuş ve 15 dk dinlendirilmiş hamuru göz kararı büyük ( açabileceğiniz boyutta) bezelere ayırıp oklava ile azar azar un serpmek sureti ile açıyoruz. Ne kadar ince açarsak o kadar güzel. Ayrı bir tencerede yağı eriterek üzerine göz kararı sıvı yağ ekleyip açtığımız yufkayı  erittiğimiz yağ ile ıslatıp parmak ucuyla inceden haş haş ezmesi sürüyoruz. Resimlerde görüldüğü gibi önce alttan yukarı ortaya doğru sonra üstten aşağıya ortaya hamuru bir çarşaf gibi katlayarak ara katlarına sadece erittiğimiz yağdan sürmek kaydı ile katlaya katlaya kesimi yapılacak dikdörtgenler elde ediyoruz. Katlama husunda sorun yaşayanlar tarifin videosunu bloguma girerek izleyebilirler.

Esran dedikleri kesici aparat ile mandalina büyüklüğünde katlı hamuru keserek avuç içi kadar açıp açtıgımız yüzeyin tam tersine iç malzemesi koyarak katlıyoruz ve katlama yeri aşağıya gelecek şekilde tepsimize diziyoruz.  Ağzı açık içinde malzemesi hamur üzerine konulduktan sonra kenarlarından minik parçaları birbirinin üzerine gelecek şekilde ( bohça şeklinde) katlıyoruz.Kalan sıvı yağı yine katlı hamurların üzerine gezdirip önceden ısıtılmış fırında  220 derecede nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir