Hazır Baklava Yufkasından Çıtır Börek Tarifi

Bir kere çok pratik özel günler için, okumalar için, çat kapı misafirler için, sahurda çayın yanında yada ramazan sofralarında başlangıç menülerinde ( paçanga böreği yemekten bıkmadınız mı? ) İnanılmaz lezzetli, çıtır çıtır. Yapar yapmaz hemen bitiyor keşke daha çok yapsaydım diyorsunuz.

    Hazır Baklava Yufkasından Çıtır Börek Tarifi Malzemeleri

 • Hazır baklava yufkası (  vakumlu pakette olanlardan)
 • 5-6 yemek kaşığı tereyağı
 • Arzu ettiğiniz kadar beyaz tam yağlı peynir ( lütfen yumuşak peynir olmasın arasından eriyerek sızma yapıyor, mümkünse lezzetli ezine peynirleri çok çok yakışıyor)
 • Çörek otu
 • 1 Yumurta sarısı ( köy yumurtası kullandım)

  Hazır Baklava Yufkasından Çıtır Börek Tarifi Yapılışı

  İki şekilde katlama tarifi aktarmak istiyorum. Birincisi şu şekilde; iki adet baklava yufkasını üst üste koyup erittiğimiz tereyağını kaşık ile üzerine ince bir tabaka halinde gezidiriyoruz yada bir fırça yardımı ile sürüyoruz. Üzerine beyaz peynir ufalıyoruz ( yufkanın tüm yüzeyine yaydırarak) dilerseniz bu aşamada maydanoz da ekleyebilirsiniz. Sonrasına 2 adet yufka daha üstüne öreterek geniş kenarından çok sıkı olmayan aynı zamanda bolda olmamalı bir rulo sarıyoruz. ( toplamda 4 yufka kullandık)
  İkinci katlama şekli için; 2 adet yufkamızı serip üzerini yağlıyoruz 2 adet yufka daha seriyoruz bir daha ince yağlama yapıp peynirlerini yerleştiriyoruz sonra 2 adet yufka ve bir yağlama daha yapıp  2 adet yufka daha kapatıyoruz. ( toplamda 8 yufka kullandık)
  İlk katlama şeklinde iki lokmada yenilen çıtır çıtır börekler elde ediyoruz. İkinci katlamada daha çok yufka kullandığımız için börek daha çok katmanlı ve doyurucu oluyor. Artık nasıl arzu ederseniz o şekilde yaparsınız. Kalan tereyağını yumurta sarısına ekleyip güzelce börekleri fırçalıyoruz. Ve çörek otu atarak 180 derecede kızarana kadar pişiriyoruz. Sonrada Ay Esra hanımcım ne kadar lezzetli oluyormuş essahtan deyip  yaptığınız tariflerin resimlerini gururla sayfalarda paylaşıyorsunuz 😀 ellerinize sağlık soru sormaktan çekinmeyin sevgilerimle.
  Not: Eğer kendimde o gücü bulabilirsem ve yayınlayabilirsem son bir tarif  daha yayınlarım sonrasında da Allahın izni ile bebeğimin doğumu ve kendi özel hayatımla ilgileneceğim için çok sık paylaşım yapamayacağım. Dualarınızı eksik etmeyin inşallah sevgiler.


 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir