Fransız Bezesi Tarifi

Daha önce sizlere uygulamalı videosu ile benmari usulü yapılan İsviçre Merengini göstermiştim. Bu defa daha pratik olan mus ve parfe yapımında kullanılan Fransız Merengini Öğretmek istiyorum. Ben merengi hazırlayıp beze olarak sıkıyorum ve fırında kurutarak enfes tatta ve güzellikte herkesi cezbeden bu güzellikleri yapıyorum.

Fransız Bezesi Tarifi Malzemeleri

3 çay bardağı pudra şekeri (100 ml çay bardağı ölçümdür)
3 büyük yumurta akı
1 çimdik tuz
4- 5 damla limon suyu

Fransız Bezesi Tarifi Yapılışı

Pudra şekerini ve yumurta aklarını çırpma kabına alıyoruz. Yumurta aklarına hiç bir surette yumurta sarısı karışmaması gerektiği için akları ayrı bir kasede ayıralım sonrasında çırpma kabına ekleyelim. Tuzu ve limon suyunu da ekleyerek hacmi kendi boyutunun 7 8 katına çıkana kadar; adeta kalın bir maraş dondurması gibi görünene kadar çırpıyoruz. Set üstü mutfak şefleri için max ayarda 5- 10 dk arası çırpma işlemi yeterli oluyor. Normal el mikserleri için videodaki görüntüye gelene kadar bileklere kuvvet diyoruz hanımlar. Renklendirme yapmak isterseniz bu aşamada renk tonunu ayarlayarak ucu kesik bır sıkma torbasına alabilirsiniz yada ucuna sıkma duyu takabilirsiniz. Artık çoğu alışveriş merkezinde, pasta malzemeleri satan dükkanlarda, mahalle pazarlarının plastik kap kacak satan yerlerde ve hatta milyoncularda bile krema pompaları çok çok makul fiyatlarda satılıyor. Yağlı kağıt serili tepsiye belirli aralıklarla sıkarak 100 derecede yaklaşık bir saat kadar fanlı fırında kurutuyoruz. Bezenin dışı tamamen kurumuş olmalıdır. Bezenin kurumasını kontrol etmek için ilk aşama göz testidir. Tepsinin kenarından bir bezeyi alıp kaldırırsınız yerinde yağlı kağıda iz yapıyorsa olmamış demektir; daha fazla kurutma yapmak gerekir. Bu etaptan geçen bezeyi alır bir güzel ıssırırsınız dışı kabuk gibi çatlar; içindede bir nohut büyüklüğünde sakızımsı yapışkan bir doku var ise tamamdır kral sizsiniz başardınız demektir artık havanızı atabilirsiniz. Ellerinize sağlık afiyet olsun.

Beze Yapımının Püf Noktaları; 1.Yumurtalar oda sıcaklığında olmalı ki çırpma işlemi sırasında şeker daha güzel eriyip hacimlenmesi kolaylaşsın.
2. Pudra şekeri kutularda sıkışıp nemlenebiliyor bu nedenle eklemeden önce bir kap içerisine şekerleri elerseniz daha başarılı olursunuz pütürcük kalmaz.
3. Set üstü mikseri olmayan ev hanımları eksik mi kalırlar tabiki hayır aktalarda krem tartar satılır bu kremaların kıvam almasını sağlayan beyaz bir tozdur. Karbonata benzer fiyatı makuldur. Bundan bir çay kaşığı eklerlerse krema daha kolay kalınlaşır.
4. Bir nokta kadar bile yumurta sarısının proteini aka bulaşır ise istediğimiz yoğunlukta kabarmaz, köpüklenir ve sulanır.
5. Gıda boyası kullanırken bu tarz merenglerin kıvamını durulaştırmamak adına toz gıda boyası tavsiyemdir. Likit gıda boyaları akışkan olduğu için kıvamı bozar. Jel gıda boyalarıda güçlü olmadığı için maliyeti arttırır.
6. En önemlisi 100 dereceyi geçmeyelim kurutma yaparken. Bezeler beyaz renkte kalmalıdır eger minicik bir sararma dahi olursa çok pişirme yapmış olursunuz.
Not: Ben ısrarla 100 derece derken bana msj atıpta bezeleri yaktım olmadı diyen ablalarım; NEDEN YAKTINIZ kac derecede pişirdiniz diye sorunca– benım fırınım az ısı verıyordu diye 150 de kuruttum derler ise çok üzülürüm destan gibi yazıp yine de emeklerim boşa gitti demektir.  Bu örnek diğer beze tarifimde gerçekten yaşanmıştır.

Credit: @Esra nin Mutfağı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir