Ev Yapımı Çilekli Puding

Bu tarif bir buçuk yaşından sonra kızım Almila nın yemesi için  çabaladığım dönemlerde icat ettiğim şahsıma ait bir tariftir. Ha başarılı oldunuz mu derseniz Almila dışında herkes yedi ama bu bir başarı mıdır yoksa kızımın inadı mıdır orası tartışılır tabi :)) 


Ev Yapımı Çilekli Puding Tarifi Malzemeleri

  • 5 su bardağı süt
  • 1 buçuk su bardağı çilek püresi ( çilekleri güzelce yıkayalım su karıştırmadan direk meyvelerin kendisini blendırdan geçirelim.)
  • 10 tatlı kaşığı nişasta ( buğday daha besleyici olur)
  • 10 tatlı kaşığı un
  • 8 yemek kaşığı şeker ( ben çok şekerli sevmiyorum ama çileğiniz tatlı değilse piştikten sonra damak tadınıza göre şeker miktarını arttırın)
  • 2 dolu yemek kaşığı kaliteli tereyağı
  • 1 paket vanilya ( arzuya göre)

Ev Yapımı Çilekli Puding Tarifi Yapılışı

Ee bu biraz çilekli muhallebiye benzemiyor mu? Kime göre neye göre efendim ben puding dedım puding oldu . Dokusunu kendimiz ayarlayabiliriz. Aynı şey ev yapımı pasta kremalarında ve rulo pastaların muhallebilerindede geçerlidir.  Nişastası fazla olursa kalıp gibi durur, unu fazla olursa süner uzar .

E neden tatlı kaşığı ile ölçtünüz yemek kaşığınız yok muydu şimdi abaküste boncuk sayar gibi tek tek kaşık mı sayacağız ? Ben saydım sayması çok zevkli hanımlarım sizde sayabilirsiniz. ( o zamanlar kızım için küçük ölçülerde yapıyordum tatlı kaşığına aşinayım)

Çileklerin pişerek vitaminin azalmasını istemiyoruz bu nedenle onu en son kullancağız. Tüm malzemeleri vanilya ve tereyağı hariç güzelce pişiriyoruz. Kaynamaya başlayınca altını kısıp un kokusu çekilsin diye bir iki dakika daha pıt pıt ettiriyoruz. Tereyağı ve vanilyayı ekleyip çilek püresini döküyoruz. Güzelce karıştırdıktan sonra hemen kaselere pay ediyoruz. Biraz sıcaklığı çıkıp üzeri kabuk tutunca arzu ettiğimiz şekilde dekor yapıyoruz. Üzeri için ben çeşitli meyvelerin dekor soslarını kullandım. Bu soslar daha öncede belirttiğim gibi migros kipa gibi büyük marketlerde ve A101  Bim gibi alışveriş merkezlerinde satılıyor. Toz antep fıstğını baklava yapan dükkanlardan gramajla alabilirsiniz. Hindistan cevizi veya taze nane yaprakları size dekor için fikirler verebilir. Kafanıza takılan bir şey olursa soru sormaktan çekinmeyin. Kendinize iyi davranın bu tarifi meyve olarak mango yada şeftali olarakta deneyebilirsiniz çok güzel olur. Sevgiler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir