Ev Yapımı Çikolata Tarifi

Hanımlar öncelikli olarak bir iki sene önce izlediğim bir yemek programındaki hatun canlı yayında çikolata yapmıştı onu izlerken hayran kalıp bende denemiş ama başarısız olmuştum. Sonrasında biraz araştırma yapıp püf noktalarını öğrenmeye çalışmış fena değil seviyesinde bir iki deneme yapmıştım ama asla mukkemel olanı başaramadım. Bu tarifimde onladan biri; bu zamana kadar tariflerimi verirken asla sallamasyon bilgiler vermeyip herkes yapabilsin diye oldukça detay aktarmaya çalıştım. Evdekiler çok beğendi eşim çikolata kasesini içindekileri bitirene kadar elinden bırakmadı. Denemek isteyen olursa buyrun malzemeleri;

50 gr kaliteli kakao yağı
50 gram Pudra Şekeri
3 yemek kaşığı kaliteli Kakao
3 yemek kaşığı hakiki Süt Tozu
Bir çimdik Tuz

Kakao yağlarının piyasada bulunan en ucuz miktarı yaklasık 100 gr 10 lira civarı. Kaliteli olanların 50 gr mı 10 lira olarak satılıyor. Bu nedenle benim çikolatam topak topak oldu ağzımda dağılmadı. İçindeki süt tozu dile geliyor aman olmadı başarısız oldum derseniz sebebi tecrubem ile sabittir iyi malzeme kullanmamanızdan geçiyor. Süt tozunun hakiki olanını isteyeksiniz aktardan. Kesinlikle normal kahve kreması ile yapılmıyor.

Kakao yağını ısıya dayanıklı bir kabın içerisine koyup kabıda içinde kaynar su bulunan bir tencereye oturtuyoruz. Benmari pişirme yaparak kakao yağını kaynayan su üzerideki kabın içinde eritiyoruz. Margarin gibi hemen eriyor zaten. Bu aşamadan sonra malzemeleri tek tek iyice yedire yedire yavaş yavaş ekliyoruz. Bir malzeme erimeden diğerini eklerseniz o malzemeyi kaldırıp çöpe atın asla olmuyor hanımlar. Önce kakaoyu eriyen yağın içine ekliyip yediriyoruz. Sonrasında süt tozunu eriyene kadar ve tamamen kaybolana kadar ekleyerek karıştırıyoruz. Videoda hızlandırma yaptığım için sizler için yanıltıcı olmasın lütfen ben baya bir karıştırdım. Ucundan tadına bakarsınız agzınıza pütür pütür geliyor ise malzemeler devam edersiniz karıştırmaya. Sonrasında aynı işlemleri pudra şekeri içinde tekrarlayıp bir çimdik tuzu çikolata tadını daha çok hissettirsin diye içine atıp çikolata kalıplarına dolduruyoruz. Bir saat buz dolabında durduktan sonra kalıplarından çıkarıp tüketiyoruz. Serin bir ortamda saklama yapabilirsiniz yada kalıplardan çıkarmadan kalıplar içinde buz dolabında muhafaza edip servis edilmeden önce çıkarabilirsiniz.
PÜF NOKTALARI: Başarılı bir çikolata yapabilmek için kaliteli malzeme şart ve mutlaka her bir malzemenşn çikolata harcına yedirilmiş olması gerekiyor.
Benmari pişirme yaparken çikolatanızın yanmaması için kaynayan suyun üzerinde koyduğunuz kabın suya değmediğinden emin olmalısınız.
Kullandığınız çikolata kalıplarının yüzeyi parlak silikondan olmalıkı çikolatanız parlak çıkabilsin. Mat slikonlar kullanırsanız yaptığınız çikolatalar mat olur parlak olmaz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir