Erik Pestili Yapımı

Pestil ve ürünleri K, Ca, P, Na, Mg, Fe, Cu, mineralleri açısından zengindir. Ayrıca çok kan yapar ve demir eksikliğine birebirdir. Hiç üşenmedim iki küçük çocuğuma rağmen sizler için tek tek resim aldım. Pestili yapamayan bayan kalmayacak herkese öğreteceğim. Umarım siz bayanlarda beğeni yaparak beni mutlu edersiniz.

Eriklerimizi güzelce yıkayarak çekirdeklerini çıkarıyoruz. Sonrasında üzerine 5 kg erik için 2 su bardağı şekeri ekleyerek kısık ateşte hiç su koymadan kabukları çatlayıp erikler iyice yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Erikler güzelce suyunu salıyorlar. Delikli bir kevgir kullanarak kabuklarını ve çekirdeklerini ayırdığımız erik püresinden küçük bir kase ayırarak içine 3 yemek kaşığı nişasta ekliyoruz. Küçük bir kapta karıştırmamızın amacı nişastanın topak topak olmasını engellemektir. Nişastalı karışımı yeniden tencereye ekleyerek ve 2 su bardağı daha şeker ilavesi yaparak koyu bir muhallebi kıvamına gelene kadar kaynatıyoruz. ( benim kullandığım erikler yengemin bahçesinden toplanmış oldukça sert ve ekşi erikler olduğu için toplamda 4 su bardağı kullandım. Sizler damak tadınıza göre erik pestilini kağıtlara yada çarşaflara sermeden önce şekerini ayarlayabilirsiniz) Erik pestili harcı sıcak sıcak ince bir tabaka halinde ister tepsilere ister köşelerinden iyice gerdirilmiş temiz bir çarşafa yayılarak bir iki gün ön kuruma yaptırılır. Dışarıda direk güneş altında kurutma olacak ise üzerine temiz bir tül gerelim arılar rahat bırakmayabilir. Sonrasında çamaşır ipine sererek kurutma yapmak oldukça pratik olmaktadır. Benim öyle imkanım olmadığı için yağlı kağıt serili tepsiler kullandım ve ev ortamında olduğu için 80/90 derece fanlı fırında 1 er saat fırınlayarak tepsilerimi bekmeye aldım. Ortalama 1 hafta sürede kurudular. Pestil ile yapılan tüm katlama şekillerini tek tek resimlerde gösterdim. Çerez kullanacak hanımlar cevizi yada fındık parçalarını tepsiye ince bir kademe halinde yaydırılan harçtan hemen sonra yapmalıdırlar.

PÜF noktaları:  Kolay olsun diye blenderdan geçirmeyin kevgir kullanın. Blender doğal eriğin tüm liflerini parçalarak besleyici özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır.
Ben yapamam hazır alırım demeyin bu kadar resime dev detaylı anlatıma sizde yaparsınız.

Saklama koşulları olarak buz dolabında saklama yapılacak ise nemini alması için muhakkak temiz bir kağıda sarılarak kapalı bir kapta muhafaza edilmelidir.

Tamamen her yerinin kurumasına dikkat edelim kurumadan katlanan pestiller ilersi için küf yapabilir.

Eğer dışarıda saklanacak ise temiz bir bez çuvala sarılarak serin bir ortamda muhafaza edilmelidir. Kafanıza takılan bir şey olursa bana sormaktan çekinmeyin. Sevgiler

oo

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir