Deve Kuşu Yumurtası Tarifi

Şevval Barut canım arkadaşım yapıp makinst eşlerinin gününe getirmiş ay ne deve kuşu yumurtasıymış arkadaş o kadar tatlıların tuzluların içinde en çok o ilgi gördü ve hemen tüketildi. Ee bende boş durmadım tarifini hemen aldım. Malum ramazan yaklaşıyor. Mübarek ramazanda hafif olduğu için sütlü tatlılar daha çok tercih ediliyor. Tadı herkesçe onaylandı sizde denemek isterseniz;

Deve Kuşu Yumurtası Tarifi Malzemeleri

 • 6 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı nişasta
 • 15 gr tereyağı ( dolu bir tatlı kaşığı)
 • 1 paket vanilya ( arzuya göre)

  Deve kuşu yumurtasının sarı kısmı için;

 •  6 çay bardağı nazo/ tang/ fanta  vs emsallerınden biri ( ben bebeğimde yerse diye taze sıkılmış portakal suyu kullandım)
 • 1 çay bardağı şeker ( eğer siz çok şekerli bir içecek kullanırsanız yarım çay bardağına düşürün, eğer benim gibi portakal suyu kullanacak iseniz hafif ekşimsi bir tat oluyor dilerseniz 1 çay badağı üzerine bir tık daha şeker ekleyebilirsiniz)
 • 1çay bardağı nişasta
 • 15 gr tereyağı
 • 1 paket vanilya ( arzuya göre)

  Deve Kuşu Yumurtası Tarifi Yapılışı

  Bu tarifin uygulanması için iki pişirme kabına ayrı ayrı koyduğumuz muhallebi harçlarını aynı anda pişirmemiz gerekiyor. Ocağın ısısını iyi ayarlamamız gerekiyor ki biri birinden önce pişmesin.  Aynı anda aynı katılıkta olmasına özen göstermeliyiz. İkisi de hala sıcakken iç içe dökülecek kıvamda olmalı ki birbirleri içine rahat geçebilsin. Klasik muhallebi yapar gibi güzelce malzemeleri pişirme kaplarına alarak kaynayınca altını kısıyoruz ve bir iki dakika daha pıt pıt ettirip altını kapatıyoruz ve vanilyalarını ekliyoruz.  Sevgili hanımlar, ustalar ve dostlarım buradaki püf nokta muhallebilerin yoğunluklarını ayarlamak çünkü deve kuşu yumurtasının beyaz kısmını oluşturacak muhallebinin kıvamı sarısından daha ince olursa sarısı dibe çöker beyaz kısmı yumurta akı gibi görünmez, eğer kıvamı daha kalın olursa sarısını içine almaz sarısı yüzeyinde kalır. Yuvarlak bombeli yumurta gibi duran kalıplar tercihiniz olabilir. ( İkeadan aldığım bir yarım dünya kalıbı kullandım. ) Öncelikli olarak kalıbı ıslatıyoruz ve önce beyaz muhallebiyi sonra sarı muhallebiyi iç içe gelecek şekilde döküp bir gece dolapta dinlendirip ( çatlama olmaması için bir kaç saat dinlenmesi gerekiyor) servis edilmeden önce muhallebiyi kalıbın kenarlarından ucu ince bir meyve bıçağı ile ayırıp o şekilde servis tabağına ters çevirip sunumunu tamamlıyoruz. Şimdiden yapacak olanların ellerine sağlık. Lütfen takıldığınız bir husus olursa soru sormaktan çekinmeyin.,,

  NOT: Muhallebileri videodaki gibi dökerken bir spatula  sarı muhallebiyi beyazın içine içine vermeye çalışın ve  sarıların ortadan döküldüğüne emin olun. Altta hava boşluğu olmasın diye muhallebi karışımlarını döktükten sonrahafifçe kalıbı tezgahın üzerine vurdurun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Seda Yıldız dedi ki:

  Harikaaaolus ama bu yaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir